środa, 30 czerwca 2010

Wydajemy pierwszy numer!

Za chwilę ważne wydarzenie. Odsłaniamy pierwszy międzypokoleniowy blog o Warszawie.
Dzięki sile i kreatywności garstki osób udało nam się stworzyć pierwszy numer nietypowego internetowego pisma.
Tworzą je ludzie, których na pierwszy rzut oka dzieli bardzo wiele: są w różnym wieku, od 17 do ponad 67 lat, mają różne dziennikarskie doświadczenia i nie dla wszystkich z nich Warszawa to rodzinne miasto. 
Łączy ich natomiast sympatia do stolicy, otwartość na wymianę umiejętności i chęć stworzenia wspólnie czegoś, mimo wielu barier, pozornie wykluczających współpracę, jak różnice dzielące pokolenia.
Warszawa potrzebuje ludzi w różnym wieku i inicjatyw międzypokoleniowych, bo to one integrują społeczność, wzmacniają poczucie zakorzenienia w mieście i pomagają usuwać narastające stereotypy i uprzedzenia. 

Mamy nadzieję, że redakcja jeszcze nie raz udowodni, że starsze osoby nie są przezroczyste, a młodzi nie zawsze działają według schematu: zrobić, a potem pomyśleć.

Przed nami pierwsza odsłona bloga. Pod lupę wzięliśmy ulicę Chmielną. Obejrzeliśmy ją dokładnie z wielu perspektyw. Spacerowaliśmy razem na odcinku od Nowego Światu do Pasażu Wiecha, zaglądaliśmy w bramy, odwiedzaliśmy sklepy, galerie i kawiarnie, rozmawialiśmy z przechodniami, opowiadaliśmy sobie historie o dawnej Rutkowskiego. Próbowaliśmy też uchwycić charakter i atmosferę Chmielnej na kilku zdjęciach. 

Ostatnio Chmielna zaczyna wzbudzać coraz więcej emocji, zarówno wśród mieszkańców Warszawy, jak i urzędników. Dowodem tego jest właśnie inicjatywa Projekt Chmielna Fundacji Czy Mogę Pomóc, której fundator - Centrum Medyczne - zakupił przychodnię lekarską przy Chmielnej 14. Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie ulicy dawnego blasku. 

W ramach swoich działań fundacja zaprosiła do współpracy architektów, by nieodpłatnie przygotowali trzy różne koncepcje zmian, które można wprowadzić na skwerze przy ulicy, a Urząd Dzielnicy Śródmieście oraz Zarząd Terenów Publicznych zdecydowały się zrealizować projekt rewitalizacji tego miejsca.

Do 19 lipca w ramach konsultacji mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy z ulicy Chmielnej mogą zasugerować, co trzeba zmienić, aby skwer stał się bardziej przyjazny.
Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji spoełcznych oraz projekty przebudowy skweru dostępne są na stronie Dzielnicy Śródmieście:

Co wynikło z naszych obserwacji tej ulicy zobaczcie sami.
Zapraszamy do lektury. Czekamy na uwagi, komentarze, sugestie i maile do redakcji: redakcja.miedzypokoleniowa@e.org.pl 

Może macie pomysł na temat, którym powinniśmy się zająć w kolejnych wydaniach.
Następna odsłona bloga już za dwa tygodnie, na warsztat bierzemy Pragę.

Karolina Pluta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz