21 października, jak co czwartek, redakcja międzypokoleniowa zebrała się na Mokotowskiej 55 by omówić bieżące sprawy, zaplanować przyszłe tematy i trochę konstruktywnie się posprzeczać.
Tego dnia jednak mieliśmy gościa. Odwiedziła nas Hanna Nowakowska z fundacji działającej na rzecz aktywności i rozwoju osobistego kobiet „Ja kobieta”. Spotkanie miało charakter poznawczo-refleksyjny. Niektórzy z nas po raz pierwszy usłyszeli o takich projektach jak „Głos osób starszych. Siła przyszłości” czy niezwykle interesującym i wartym kontynuacji „Mateczniku. Banku Czasu Matek”.
„Ja kobieta” działa od połowy lat 90. i prowadzi kilka portali internetowych, skierowanych do seniorów (www.forum.senior.info.pl) i seniorek (kobieta50plus.pl, women50plus.org). Oglądając strony wymieniliśmy się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania platformy internetowej skierowanej do osób po pięćdziesiątce.
Fundacja „Ja kobieta” prowadzą dwie inicjatorki projektu i rzesza osób wspomagających. To źródło ciekawych, wybiegających w przyszłość - jeżeli chodzi o potrzeby osób starszych (głównie kobiet) - projektów i inicjatyw. To także kolebka działań, których celem jest mówienie o tym, co ważnego już się wydarzyło („Odzyskać z niepamięci”).
„Starość nie jest pojęciem biologicznym” – nad tym, dość kontrowersyjnym, stwierdzeniem zastanawialiśmy się na końcu naszego spotkania. To prawda, że nasze ciało zaczyna nas coraz bardziej obchodzić (czytaj: niepokoić) wraz z wiekiem, a z upływem czasu musimy się godzić na ograniczenia, o których wcześniej byśmy nawet nie pomyśleli. Ale starości nie definiujemy tylko i wyłącznie poprzez jej zewnętrzne objawy. Termin „stary” konotuje wiele wyobrażeń, różnych kulturowych klisz i obrazów. Warto jednak uświadomić sobie, że możemy mieć wpływ na to, jak owe wizje się kształtują. Z taką też myślą pożegnaliśmy naszego gościa i zabraliśmy się do roboty!
tekst: Marta Pawlaczek
zdjęcia: Marta Zabłocka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz